CÍMLAP  A CÉGRŐLLAPJAINKHIRDETÉSHAM-bazárMIEGYMÁS  CÍMLAP


HAM-bazár: Budapest XIII., Dagály u. 11.    239-4932/36 m., 239-4933/36 m.    Nyitva: kedd és csüt. 09–17 óra
 RENDELÉS:
hambazar@radiovilag.hu         (Bruttó árak, tartalmazzák az áfát!)


MP3-JÁTSZÓK

Katt  a  NAGYOBB  képhez!

FM Car Transmitter

Autós drótnélküli MP3 lejátszó

87,5 ... 108 MHz FM-sávban, sztereó

USB, SD/MMC, Jack csatlakozás

LED megvilágítású LCD, Távirányító

Részletes leírás itt!

Kifogyott!

 

Mik is azok az mp3-játszók?
Írta: HA5KU. 2005 december

"A 2005-ös karácsonyi ajándék-szezon egyik legnagyobb elektronikai slágere az mp3-as játszók lesznek. Forgalmuk, várhatóan, majd több milliárd dollárra rúg" - ezt jelezték a piaci elemző guruk, és hogy ezúttal ráhibázhattak valamire, azt semmi sem bizonyítja jobban, minthogy mind a három keresztgyerekem - jó előre benyújtott - karácsonyi kívánságlistáját az mp3-as kütyüke vezette! Vagy, ahogy a köznyelv nevezi: az mp3-as minibuzera...

Utóbbi kifejezés precízebben írja le ezen szerkezetek lényegét: Az mp3-as fájlformátumra épülő sokfunkciós, miniatűr készülékek folyamatos kezelési ingert, "buzerálást" váltanak ki a tulajdonosukból.
(Na akkor most FM rádióvételről magnóra váltok, mert egy kis jazzt kéne hallgatni, most meg nagy a hangerő, ez a szám szebben szólt múltkor a POP hangszín-beállítás mellett, hoppá, ennél meg kell húzatni a mélyeket egy kis TRUBASS-szal, most akkor gyerünk vissza, mi is folyik FM-en? Nahát, ez meg lemerült, itt az akkucsere ideje stb., stb., stb. Szóval az egyik művelet gyakorlatilag a másikba torkollik...)

A következőkben - szigorúan szubjektív alapon - összefoglaljuk az mp3-játszókkal kapcsolatos főbb alapfogalmakat, illetve azt, hogy mire is ügyeljünk a vásárláskor.

Figyelem! Az mp3-játszókkal való első találkozáskor brutális lélektani sokkhatás érheti a (korosabb) gyanútlan vásárlókat! Ezt nagyobb sérülések nélkül át kell tudni vészelnünk! Arról van szó, hogy ekkor kelünk át először igazából az analóg/digitális világ mezsgyéjén, és az éppen kiválasztott szaküzletben elénk tesznek majd egy kb. 4 db kockacukor méretű valamit és azt mond(hat)ják: "Kassza, harminchatezer forint!" És ez a semmi, kis, vacak akármi nincs aranyból! Igaz, annál sokkal többet tud, mintha csupán egy aranytárgy lenne, de erre majd csak otthon, a használat közben fogunk rájönni...
Tehát kb. négy kockacukor méretében, az mp3 játszónk formájában, egy szuper korszerű technológiájú digitális adathordozót és egy rendkívül intelligens működtető szoftvert vásároltunk, mely szoftverünk a későbbiekben "internetesen" frissíthető lesz. Sehol egy öntvény, sehol forgó motorok, sehol hatalmas transzformátorok! És mégis KIVÁLÓAN működik minden!

Mp3 születik: Az mp3-játszók manapság még számítógépes és internetes hátteret kívánnak meg, anélkül nem használhatók. A szokásos zenei adathordozók (zenei CD-k) adatformátumát ugyanis át kell alakítanunk arra a bizonyos (névadó) mp3-as adatformátumúra. Ehhez az internetről letölthetők ingyenes programok, ún. audiograbberek.
A számítógépünkre telepítenünk kell egy ilyen

programot, és azt futtatva a PC-be behelyzett CD-nk
zenéjét a számítógépünk winchesterén már mp3-as formátumban tárolhatjuk. Onnan USB csatlakozással tölthetjük fel azokat az mp3-as minibuzeránkra. Terjedőben vannak az ún. line-bemenettel rendelkező mp3-játszók. Ezek a külső analóg források jelét maguk alakítják át valaminő tömörített formátumba.


Tárkapacitás:
256 MB alatti memória-kapacitású szerkezetet ne vegyünk. Idővel ezen utóbbi érték is kicsi lesz, de valahogy el kell kezdeni,,, Az olcsóbb gépek max. 1 GB belső flash-memóriával rendelkeznek, vannak melyek külső kártyával bővíthetők. A belső winchesterrel dolgozók akár 60 GB-nyi anyagot is tárolhatnak, áruk jelenleg erősen 100 000 Ft feletti...
Ami a lényeg: bármit is rögzítünk a kütyüre, az mind a megadott tárkapacitás terhére történik.


Üzemmódok: - alapvető az mp3-as lejátszás és felvétel (utóbi USB-, vagy LINE-bemenetről); - jó ha van FM-rádió vevője is a készüléknek (úgy 20 memóriahellyel az állomások számára), amiről felvételt is készíthetünk sztereóban; - a diktafon üzem is hasznos, amit egy beépített mini elektrét-mikrofonnal teljesítenek az arra felkészített modellek; - az USB pen drive is alapfunkció, melyhez a legtöbb gép egy USB A-ról USB mini csatlakozóra átalakító kábelt igényel.
A digitális hangrögzítés mp3/wma/ogg... és még igen sokféle módú lehet. Jó, ha minél többfélét felismer ezek közül a gép, de, kérdés: "milyen áron" teszi mindezt? Csupán mp3/wma-val is tökéletesen elboldogulhatunk!
Külön kasztot képeznek a fentieken túlmenően még
kép- és videonézegetésre is alkalmas minibuzerák, melyekkel - parányi képernyőjük okán - érdemben most nem foglalkozunk.

Tápellátás: Mindenképpen előnyben részesítendők a szabványos AAA-, vagy AA-méretű elemről vagy akkumulátorról dolgozó mp3-as játszók. (A beépített, saját líthium-polimer/ion akkus gépeknél isten óvjon egy akkuhibától! Ár/beszerezhetőség!) Figyelem! Egyes gépek csak 1,5 V-os elemről járnak, de a legtöbb szépen eldolgozgat az 1,2 V-ot produkáló NiMH-akkukról is. Hosszú távon az akkus üzem a legolcsóbb megoldás! (Lásd még itt!)

E sorok írója, aki jómaga is boldog minibuzera tulajdonos, élénken emlékszik még kedvenc lapja '960-as évekbeli cikkeire, melyekben a "Miért nem lehet gumigörgőt kapni a TERTA 811-hez?" problémát feszegette a kedves olvasó és a lapszerkesztő... Vajon miért is fognak jó 50 év múlva élénken derülni a mai szuper minibuzeráinkon az akkori kedves olvasók?! Vajon miért?

©RADIOWORLDmedia  webmaster@radiovilag.hu